Çıkmış Sorular

Yapay Zeka Kullanarak Tarihi Gazete Görselleri Nasıl Aranır –

Yapay Zeka Kullanarak Tarihi Gazete Görsellerini Arama

Yapay Zeka Kullanarak Tarihi Gazete Görsellerini Arama

tarafından TeachTight Staff

Öğretmenler ve öğrenciler (veya bu konuda halktan herhangi biri) artık yapay zeka kullanarak çevrimiçi olarak 1,5 milyondan fazla tarihi gazete görselini keşfedebilir.

LC Labs’tan en yeni makine öğrenimi deneyimi, Gazete Gezgini kullanıcıların 1789-1963 tarihli Amerikan gazetelerinde görsel içerik aramasına olanak tanır. Kullanıcı, seçilen fotoğrafları döndüren bir anahtar sözcük girerek başlar. Daha sonra kullanıcı, aranacak fotoğrafları seçebilir ve daha önce arama motorları tarafından tespit edilemeyen ilgili görüntülerin keşfedilmesine olanak tanır.

On yıllardır, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortaklar, Kütüphaneler aracılığıyla gazeteleri dijitalleştirmek için işbirliği yaptılar. Kronik Amerika web sitesi, tarihi ABD gazetelerinin bir veritabanı. Gazetelerin metni karakter tanıma teknolojisi ile aranabilir hale getirildi, ancak belirli görseller arayan kullanıcıların ayrı ayrı sayıları gözden geçirmesi gerekiyordu. Innovator in Residence Benjamin Lee’nin yaratıcı zekası ve makine öğrenimindeki ilerlemeler sayesinde, Newspaper Navigator artık kullanıcıların görsel benzerlikle arama yapmasını sağlayarak gazetelerdeki görüntüleri aranabilir hale getiriyor.

Ayrıca bakınız Öğrencilerin Haberleri Hakkında Eleştirel Düşünmelerine Yardımcı Olacak Sorular

Lee, Newspaper Navigator’ı oluşturmak için fotoğraf, illüstrasyon, harita, çizgi film, çizgi roman, manşet ve reklam arayışında 16 milyon Chronicling America gazete sayfasını sıralayacak şekilde bilgisayar algoritmaları eğitti. Lee’nin çığır açan projesi için fikir, 2017 Innovator in Residence Tong Wang tarafından yapılan ve halk üyelerini Birinci Dünya Savaşı dönemindeki gazetelerde çizgi film, resim, fotoğraf ve reklamların belirlenmesine yardımcı olmaya davet eden Beyond Words adlı Kütüphane kitle kaynaklı deneyiyle başladı. Kullanıcılar bir sayfadaki görsel içeriğin etrafına kutular çizebilir, altyazıları yazabilir veya diğer kullanıcıların transkripsiyonlarını inceleyebilirler.

“Kelimelerin Ötesinde ile ilk karşılaştığımda, gönüllüler tarafından belirlenen binlerce fotoğraf, resim, çizgi film ve harita beni büyüledi. Bu tanımlanmış görsel içeriğin, makine öğrenimini kullanarak Chronicling America’daki 16 milyon sayfanın tamamında görsel içeriğin hazine sandığını açmanın anahtarı olup olmadığını merak etmeye başladım ”dedi Lee. Öğrenmek için Library’s Innovator in Residence Programına başvurdu.

Görüntü arama teknikleri teknoloji şirketlerinde yeni olmasa da, Gazete Gezgini kültürel mirası bilgisayar bilimi ile birleştiriyor. Kullanıcılar, algoritmaların milyonlarca veriyi saniyeler içinde taramak için nasıl eğitildiğine dair gerçek zamanlı bir gösterimle karşılaşır. Projede kullanılan tüm kodlar açık kaynaklıdır ve sınırsız yeniden kullanım için kamu malı olarak yerleştirilmiştir. Veri seti koduna erişilebilir buraya.

Penn State Üniversitesi’nde Afrika Amerikan Çalışmaları bölümünde yardımcı doçent olan Jim Casey, “Amerika Birleşik Devletleri’nin başlarında editörlerin tarihini yazarken, Gazete Gezgini, basının görsel kültürünün çizelgesini çizmek için paha biçilmez bir araç olacak” dedi. Gazete Gezgini için bir test grubunun. Tarihin ilk taslaklarının görünüşünü ve hissini uydurmak için editörlerin (perde arkası) çalışmaları hakkında bize çok sayıda ipucu sağlıyor. Ben Lee’nin LC Laboratuarlarındaki çalışması, bilgi işlemin kültürel mirasımızı yeni ve beklenmedik şekillerde anlamamıza nasıl yardımcı olabileceğinin birinci sınıf bir örneğidir. Newspaper Navigator platformunun birçok yeni araştırma alanı açacağını umuyorum çünkü yeni tür sorular sormamıza olanak tanıyor. “

Kütüphanenin National Endowment for the Humanities ile uzun süredir devam eden işbirliği, Chronicling America’yı üreten Ulusal Dijital Gazete Programını yarattı.

National Endowment for the Humanities’den Molly O’Hagan Hardy, “Gazete Gezgini, Kronik Amerika’ya yepyeni bir erişim boyutu sağlıyor” dedi. “Basılı gazete sayfasındaki resimler ve sözcükler, geçmiş ve şimdiki okuyucular için anlam oluşturmak üzere birbiriyle etkileşim halindedir ve aramalarımız yalnızca yazılı metne dayandığında bu anlam oluşturmanın yarısını kaçırıyoruz.”

Hardy, Newspaper Navigator’ın geniş bir koleksiyona daha fazla erişim sağlayacağını ve tarihi gazetelerden yeni keşiflere olanak sağlayacağını söyledi.

Kongre Kütüphanesi dijital strateji direktörü Kate Zwaard, “Newspaper Navigator hakkında bana ilham veren şey, bunun ancak onlarca yıllık kolektif vizyon ve yenilikle mümkün olması,” dedi. “Ben’in yaratıcı çalışması, diğer açık kaynaklı yazılım projelerine, Chronicling America’dan Amerika’daki kütüphaneler ve arşivler tarafından taranan açık veriler ve Beyond Words kullanıcılarının ortak katkılarına dayanıyor. Bilgi ve teknoloji paylaşımının üstel etkisini görmemizi sağlıyor. “

Deney, araştırma ve işbirliği yoluyla, LC Labs, Kütüphanenin Dijital Stratejisini etkinleştirerek Kütüphanenin “tüm Amerikalılar Kongre Kütüphanesi’ne bağlı” vizyonunu gerçekleştirmeye çalışır. LC Labs, Library of Congress Innovator in Residence Programına ev sahipliği yapmaktadır; makine öğreniminde deneyler ve koleksiyonların veri olarak kullanılmasını besledi; ve Kütüphanenin popüler kitle kaynaklı transkripsiyon programı By the People’ı kuluçkaya yatırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Korunmaktadır