Çıkmış Sorular

Sanal Sınıfta Öğrenci Katılımının 9 İlkesi –

Sanal Sınıfta Öğrenci Katılımının İlkeleri

Sanal Sınıfta Öğrenci Katılımının 9 Prensibi

tarafından TeachTight Staff

Dünyanın dört bir yanındaki eğitimciler için uzaktan öğrenme, butik bir eğitim seçeneğinden aylar içinde küresel bir ihtiyaca dönüştü. Ve gelecekte bir noktada öğretmenlerin ve öğrencilerin çoğunluğu yüz yüze bir sınıfa geri dönecek olsa da, e-Öğrenme burada kalıcıdır.

İster güz sınıflarına hazırlanmak ister sadece öğrenmenin geleceğine hazırlanmak olsun, işte etkili uzaktan öğretim ve öğrenim için altı strateji – kendinize ve öğrencilerinize uzaktan bir öğrenme ortamında başarılı olmanıza yardımcı olacak önemli yollar.

Ders Tasarımı ve Bağlam

Strateji: Her öğrencinin her gün aktif öğrenmesini ve katılımını gerektiren öğrenme modelleriyle denemeler yapın.

Muhtemelen öğretmenin en temel parçası, neyin öğretileceğini (ders hedefi) ve nasıl öğretileceğini (hangi ders tasarımının da rol oynadığını) anlamaktır. Uzaktan öğretim ve öğrenim sırasında sanal bir sınıfa öğrenci katılımı, büyük ölçüde öğrenme etkinliklerinin tasarımına bağlıdır.

Aktivitelerin tasarımı elbette öğrenme alanlarına bağlıdır (örn. Yakınlaştırma odası, Microsoft Takım grubu, vb.). Buradaki fikir basitçe ders tasarımının öğrenme koşullarının verdiği göreceli kısıtlamaları ve fırsatları karşılaması gerektiğidir. Küçük çocuklarla birlikte sıcak güneşin altındaysanız ve neden-sonucu anlamalarına yardımcı olmak istiyorsanız, bu bağlama ‘uyacak’ bir ders tasarlarsınız. Laboratuvarda bir araya gelen seçmeli bir derste, motivasyonu yüksek üniversite öğrencilerinden oluşan küçük bir gruba ders veriyorsanız, bu bağlama da uyum sağlamalısınız.

Açık öğrenme hedefleri, akıllı öğrenme modelleri, basit değerlendirme uygulamaları ve öğrenmeyi yeniden öğretme ve genişletme fırsatlarının tümü, iyi öğretim ve öğrenmenin ayırt edici özellikleridir ve aynı şey uzaktan öğretim sırasında sanal sınıf için de geçerlidir.

Motivasyon ve Psikoloji

Strateji: Farklı insanların aynı şeyi farklı nedenlerle yaptığını ve öğrencilerin de farklı olmadığını onurlandırın.

Her öğrenci aynı şeyle motive olmayacak. Öğrenci ‘katılımı’ genellikle bilişsel katılım açısından düşünülür, ancak bilişsel katılım motivasyonu artırır. Bazı öğrenciler, evde onlarla birlikte odada bir ebeveyn tarafından motive edilirken, diğerleri ‘öğretmenleri memnun etmek’ isteyebilir ve diğerleri de bir harf notu ile motive edilebilir.

Olumsuz davranışların bile motivasyonları vardır – öğrencinin istediği veya istemediği bir şey. Fiziksel sınıflarda geçmiş başarı – ya da başarısızlık – öğrencinin kendisini öğrenci olarak – öğrenci olarak “zihniyetinde” nasıl gördüğü konusunda da bir rol oynayacaktır.

Motivasyon, sanal bir sınıfa öğrenci katılımının en güçlü faktörlerinden biridir.

Roller ve Perspektifler

Strateji: Ders ve ünite tasarımında bir tasarım öğesi olarak rolleri kullanın

Bir sınıftaki ‘roller’ fikri genellikle ‘öğretmen rolü’ ve ‘öğrenci rolleri’ açısından düşünülür ve bu, başlamak için iyi bir yerdir. Ancak öğrencilerin ‘rolleri’ üstlenmelerine yardımcı olmak aynı zamanda sınıf ortamını ve grup çalışmasını iyileştirebilir. Öğrencilere yalnızca belirli ‘sınıf işleri’ veya liderlik rolleri verilemez, aynı zamanda akademik olarak öğrenciler RAFT ödevlerini kullanarak ‘şeylerin’ rollerini üstlenebilir.

Örneğin, bir öğrenci probleme dayalı öğrenmede bir problemi çözmeye çalışırken tarihçi, sanatçı veya çiftçi veya bilim insanı rolünü üstlenebilir. Ayrıca, fisyon sırasında neler olduğunu açıklamada bir atomun ‘rolünü’ üstlenebilir veya Amerikan Devrim Savaşı’nı George III perspektifinden tanımlayabilirler.

Mekanlar ve İklim

Strateji: Öğrencilerin Uzak Alanlarını Hazırlamalarına Yardımcı Olun

Yukarıda alan ve bağlamı tartıştık, ancak buna, bu alanlara ve bu alanlara hazırlık faktörünü ekleyeceğiz.

Geleneksel yüz yüze sınıflarda, öğretmenler ortamı mümkün olduğunca öğrenmeye elverişli olacak şekilde uyarlama varlığına ve yetkisine sahiptir. Dış gürültüyü gidermek için sınıf kapısının kapatılması, tek bir hareketle tüm öğrenciler için bu rahatsızlığı sona erdirir. Uzaktan eğitimde ise her öğrencinin alanı değişecektir.

Öğrencilerinize, çalışma alanlarını mümkün olduğunca az dikkat dağıtacak bir alanda kurmalarını söyleyin. Dikkat dağıtıcı unsurlar, gürültü, yaya trafiği, kardeşler, yemek pişirmekten gelen kokular ve pencereden görülen inşaat çalışmaları gibi görsel dikkat çekiciler gibi çeşitli biçimlerde gelir. Kendi odaları varsa, kapılarını kapatmalarını ve belki gölgelikleri çizmelerini isteyin. İçin dikkat dağıtıcı dijital unsurlarla başa çıkmak için ipuçları.

Bunun da ötesinde, tıpkı öğretmenlerin ve diğer profesyonellerin iş-yaşam dengesine sahip olması gerektiği gibi, öğrencileri okul saatlerini ve kişisel zamanlarını ayırmaya teşvik edin. Bu amaçla, öğrencilerinize sadece okul çalışması için kullanılacak özel bir çalışma alanı bulmalarını önerin. En iyi sonuçları elde etmek için, öğrencilerinizin dönemden hemen önce veya en başında takip etmeleri için genel önerileri ve en iyi uygulamaları içeren bir e-posta göndererek proaktif olun.

Yapılar ve Esneklik

Strateji: Esnek Olmadan Yapı Sağlayın

Kurs yapısı, ÖYS yapısı, ders ve etkinlik yapısı, değerlendirme yapıları-organizasyon yapı gerektirir ve organizasyondan öğrenme faydaları her zamankinden daha fazla. Tutarlılık fikri gibi soyut ‘yapılar’ bile öğrenci katılımı için önemlidir.

Diğer yönlerden daha fazla, uzak sınıflarınızın yapısı, hem öğrencileriniz hem de bir öğretmen olarak kendiniz için genel öğrenme deneyiminin başarısını belirleyecektir. İletişim, zaman yönetimi ve planlama dersleri gibi faktörler, uzaktaki bir sınıfın ve öğrencilerin benzersiz ihtiyaçlarına uyacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yeni başlıyorsanız, çok fazla deneme yanılma olabilir. Bununla birlikte, TeachThought’ta uzaktan öğrenmeye yeni başlayanlar için birçok yararlı makale bulunmaktadır. yeni başlayanlar için sanal öğretim ipuçları, modern e-Öğrenme trendleri, ve çevrimiçi kurslarda üst düzey düşünme nasıl teşvik edilir. Bu kılavuzların yanı sıra, ilk birkaç uzaktan oturumunuz sırasında öğrencilerinize çok dikkat edin.

Bunun uygun olduğunu düşünüyorsanız, isteklerini ve beklentilerini anlamak için bir anket gönderin. Yalnızca değerli geri bildirimler ve içgörüler elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda sorumluluğu teşvik edecek ve ihtiyaçlarına karşı esnek olmaya açık olduğunuzu göstereceksiniz.

İşbirliği ve Karşılıklı Bağımlılık

Strateji: İşbirliğini Teşvik Edin

İnsanlar olarak, doğuştan gelen bir sosyalleşme arzumuz ve eğilimimiz var. Bununla birlikte, uzaktan öğrenme ile öğrenciler, yüz yüze öğrenme ortamından elde edecekleri sosyal uyarımı almazlar.

Öğrencilerinizin, huzursuzluk, motivasyon veya ilgi eksikliği ve kabin ateşi gibi uzaktan öğrenmenin olumsuz etkilerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için, onları hem ders sırasında hem de dersler arasında işbirliği yapmaya teşvik edin. Takım kurma oyunları Trivia oturumu gibi, öğrencilerin birbirleriyle ortak olması ve biraz sosyal etkileşim elde etmesi için mükemmel bir fırsat sağlarken, grup projeleri okul saatleri dışında öğrenci çiftleri arasında daha samimi bir ortaklık sağlar.

Kapsayıcılık ve Eşitlik

Strateji: Her Öğrenciyi Her Gün En Az Bir Kez Dahil Edin

Izgara görünümünü kullanırken bir düzineden fazla öğrenciyle görüntülü sohbetiniz varsa, her öğrenciyi fark etmek zor olabilir. Öğrenci sayısına ve kullandığınız platforma bağlı olarak, bazı öğrenciler tamamen unutulabilir veya gözden geçirilebilir, ki bu tahmin edebileceğiniz gibi ideal değildir.

Uzaktan eğitimde, özellikle daha büyük öğrenci gruplarıyla uğraşırken, her birinin ayarlandığından ve materyali anladığından emin olmak için katılımlarını gayri resmi olarak takip etmek önemlidir. Sınıflarda bir öğrencinin dikkatinin ne zaman dağılabileceğine dair ipuçları olarak görsel ve işitsel geri bildirim alırken, uzaktan öğrenmede reaktif olmak yerine proaktif olmanız gerekir.

Ayrıca çok önemli bir faktör, başka bir tür ‘dahil etme”dir – her öğrenci için her gün eşit erişim. Donanım ve bant genişliğinden ECE düzenlemelerine, dil engellerine ve sosyoekonomik faktörlere kadar, bu günümüzde büyük bir zorluktur; Küçük başlayın ve bu Herkül’ü desteklemek için çevrenizdeki kaynakları kullanırken elinizden gelenin en iyisini yapın, ancak kesinlikle gerekli çabayı.

Arayüzler ve Etkileşimler

Strateji: Güçlü Teknolojiden Yararlanma

Uzaktan eğitim teknolojisinin birkaç seçenek içerdiği ve çok yüksek maliyetlerin olduğu günler geride kaldı. Koronavirüs salgınının yarattığı evden çalışma acil durumuyla, dünyanın dört bir yanındaki şirketler, öğrenme yönetim sistemlerinden (LMS) sınıfa özgü yapay zekaya kadar uzaktan eğitim tekliflerini ikiye katlıyor.

Kendinize ve öğrencilerinize mümkün olan en iyi öğrenme deneyimini sağlamak için mevcut olanlardan yararlandığınızdan emin olun. Gibi modern sınıf yönetimi araçları Top Hat ve Google Classroom günümüz gençlerinin dijital kullanıcı deneyimi arzularını kırmadan öğrencilerin öğrenmelerini en üst düzeye çıkarmalarına ve işbirliğini artırmalarına yardımcı olun. İletişim için, gibi platformlar Yakınlaştır ve Microsoft Teams en yüksek popülerliğe sahiptir ve bunun iyi bir nedeni vardır.

Tüm arayüzlerin gerçek olmadığını unutmayın. Öğrenci ‘etkileşimleri’ yalnızca teknoloji araçlarıyla ilgili değildir. Öğrenciler ayrıca sanal sınıfa katılmaya çalışırken, birbirleriyle, bilgilerle ve evlerinde çevrelerindeki insanlarla arayüz oluşturur ve etkileşimde bulunur.

İletişim ve Erişim

Strateji: Örneğin Sanal Ofis Saatleriyle Kullanılabilir Olun

Son olarak, uzaktan öğrenme iletişim cephesinde daha zor olduğundan öğrencilerinizin kullanımına açık olduğunuzdan emin olun.

Öğrenci Morgan Sharp’ın yorumladığı gibi New York Times, “Ne zaman bir şeyi anlamadığım ve öğretmenlerime sorup anında yanıt alabilmek yerine onlara e-posta göndermem ve bana e-posta göndermelerini beklemem zordu.” Öğrenci Tommy J.’nin de benzer sorunları vardı, “Çoğu zaman kafam karışıyor. Öğretmenime sorma lüksüm yok [what] Yapmam gerek [differently] Bir şeyi anlamadığımda veya ne yapacağımı bilmediğimde ve çoğu zaman, işimi tamamladığım sırada bir e-posta bana geri dönmüyor. “

Uzaktan öğrenme deneyiminin öğrencileriniz için ne kadar sinir bozucu olabileceğinin farkında olun ve uygunluk durumunuzu buna göre ayarlayın. Yapabiliyorsanız, Microsoft Teams’de veya öğrencilerin randevu olmadan hızlı ve kolay yanıtlanan sorular için yazabilecekleri başka bir platformda mesai sonrası bir ‘yardım hattı’ kurun. Sizinle fazladan zaman geçirmek isteyenler için, öğleden sonra veya akşamın erken saatlerinde öğrencilerinizin ayırması için 10- veya 15 dakikalık birkaç blok ayırın.

Uzaktan öğretimin her eğitimci için farklı bir öğrenme eğrisi olacaktır. Ancak, öğrencileri ve ihtiyaçlarını ön planda tuttuğunuz sürece, kesinlikle sizin için de daha kolay olacağını göreceksiniz.

Sanal Sınıfta Öğrenci Katılımının Diğer Prensipleri

Sanal bir sınıfa öğrenci katılımının diğer ilkeleri arasında geri bildirim döngüleri, oyunlaştırma, müfredat tasarımı, öğretim tasarımı, veri kalitesi ve formları ve daha fazlası bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Korunmaktadır