Çıkmış Sorular

Okula Dönüş Sosyal-Duygusal Temeller: İlişki, Ritim, Bırakma –

görüntü atıf flickr kullanıcı beklemesi

Okula Dönüş Sosyal-Duygusal Temeller: İlişki, Ritim, Serbest Bırakma

katkıda bulunan Hannah Plajı ve Tamara Neufeld Strijack

İlkokul öğrencilerimiz bizzat okula dönerken, bu çok yeni yolla, içlerinde karıştırılan birçok duygu olacak. Alarm. Hüsran. Endişelenmek. Heyecan.

Ve bu, yetişkinler olarak da deneyimlediğimiz şeyle yansıtılacaktır. Öğretmenlerimiz için, duygusal olarak kendilerini deneyimleyeceklerinin yanı sıra, öğrencilerimizi birlikte öğrenebilecekleri bir yere yönlendiren şefkatli liderler olmaya çağrılıyorlar.

Görmek Sosyal Duygusal Öğrenme için 25 Kaynak

Bu zorlu bir dans olacak. Öğretmenlerimiz gerçek değişim yaratanlardır. Onlar sağlayıcıdırlar ve liderdirler ve tarihteki bu dönem çocuklarımızın duygusal sağlığındaki hayati rollerine ışık tutacak.

Öyleyse, çocuklarımızın öğrenmesini desteklemek için onları nasıl destekleyebiliriz? Ebeveynler ve okul yöneticileri olarak, ‘öğrenme’ konusunda rahatlayabilir ve geleceğine güvenebiliriz. Okulların şu anda odak noktasını duygusal önceki temeller akademik temel bilgiler. Öğretmenler dersleri değil insanlara öğretir. Ve ilk önce refahı desteklemeye odaklanabildiklerinde, öğrenmenin bir yere inme fırsatı olabilir.

Çocukların içinde alarm ve hayal kırıklığı gibi duygular dönerken, zorlayıcı davranışlar su yüzüne çıkacaktır. Ve bu zorlu davranışlar, öğretmenlerin çocuklarla başa çıkmasını ve onlara destek olmasını daha da zorlaştıracak. Bu nedenle, her şeyden çok, çocukların şu anda kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmalıyız ve yaşayabilecekleri kaygı ve hayal kırıklıklarının bir kısmını sağlıklı yollardan salıvermelerine yardım etmeliyiz.

Okullar bunu, bildiğimiz 3 R’yi yeni bir sürüme geçirerek yapabilir: İlişki, Ritim ve Serbest Bırakma.

Bunların her biri kendi başına bir fark yaratabilir, ancak birleştirildiklerinde inanılmaz bir duygusal güvenlik duygusu yaratabilirler ve bu hem öğretmenlere hem de öğrencilere aynı şekilde yardımcı olacaktır.

Eğitimciler olarak bu bizim için nasıl görünebilir?

Duygusal temellerin 3 R’sine daha yakından bakalım:

İlişki

Öğrencilerimizin bizden ihtiyacı olan şey … biz. Onların yanında olduğumuzu ve önemli olduklarını bilmeleri gerekir. Önemli olan ne söylediğimizle ilgili değil – varlığımızda onlara nasıl hissettirdiğimizle ilgili: davet edildi, kabul edildi ve görüldü.

Duygusal olarak çalkantılı bu dönemde, öğrencilerimizin bize bağlı hissetmeleri için ilişkiye bilinçli davetlerde bulunmamız gerekecek. Bu, her günün başında özel selamlama ritüelleri ve katıldığımız daha eğlenceli aktiviteler anlamına gelebilir. Bu bağlanma uygulamaları, öğrencilerimizin bize bağlı hissetmelerine yardımcı olabilir ve bu da onların kaygılarını azaltabilir.

Ritim

Çocuklar ritim ister.

Tutarlı rutinler, ritüeller ve yapılar çocukların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur. Bunlara dayanabilir ve güvenebilirler. Yine de çoğu çocuk şu anda tam tersini yaşıyor. Ve okula dönmeye baktıklarında, ‘yeni normalin’ ne olacağı konusunda çok az fikirleri olabilir veya hiç olmayabilir. Öğrencilerimizin güvenebilecekleri ve etraflarında dolaşabilecekleri yeni rutinleri hızla oluşturarak bir güvenlik duygusu yaratabiliriz. Bu, günlerine bir ritim üretmeye yardımcı olacak ve bu öngörülemeyen zamanlarda öngörülebilirlik hissi sunabilir.

Serbest bırakmak

Öğrencilerimizin duyguları niyet heyecanlanmak. Ve biliyoruz ki, duygular karıştırıldığında, gidecek bir yere ihtiyaçları var. Öğrencilerimiz için bu duygusal enerjiyi önceden yönlendirmenin sağlıklı yollarını bulmak, tehlikeli veya yıkıcı patlamaları hafifletmeye yardımcı olabilir. Tahliye için günlük kaynakları entegre etmek, öğrencilerin saldırganlık patlamalarına yol açmadan önce hayal kırıklığından kurtulmalarını desteklemek için özellikle yararlı olabilir.

Bu kaynaklar, öğrencilerin kendilerini bilinçli hissetmelerine neden olmayacak şekillerde düşünmelerine ve ifade etmelerine de yardımcı olabilir. Bu uygulamanın güzelliği, özellikle bir çocuk için neler olup bittiğini bilmemize bile gerek kalmamasıdır. İster müzik, ister fiziksel hareket, hikâye veya hikaye anlatımı, yazı, şiir, drama, sanat, hatta sadece dışarıda olmak yoluyla olsun, duygunun dolaylı olarak doğal bir şekilde ifade edilmesi ve serbest bırakılması için bir yolu kolaylaştırıyoruz. Tüm bu çıkışlar güçlüdür çünkü duygularımıza yaklaşmamıza ve gevşeme duygusu ve duygusal dinlenme yaşamamıza yardımcı olurlar.

Bu süre içinde okula geri dönmek kolay olmayacak. Yaratıcı olmamız ve kalıpların dışında düşünmemiz gerekecek. Sahip olduğumuzu hiç bilmediğimiz kasları esnetmemiz gerekebilir. Ancak bunun sonuca ve performansa odaklanmanın, ilerlemeye veya hatta yetişmeye odaklanmanın zamanı olmadığını hatırlamak yararlı olabilir. Dikkatimizi kalp meselelerine çevirmek, öğrencilerimizin kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır. Bu, çocuklar hazır olduğunda öğrenmenin gerçekleşmesi için gereken aşamayı hazırlayacak.

Bu arada öğrencilerimize ve kendimize karşı sabırlı olalım. Hepimiz bu işte beraberiz.

Hannah Plajı yeni çıkan, Öğrencilerimizi Geri Kazanmak: Çocuklar Neden Her Zamankinden Daha Kaygılı, Saldırgan ve Kapatıldı – Ve Bu Konuda Ne Yapabiliriz adlı kitabın ortak yazarıdır. Ödüllü bir eğitimci, yazar ve açılış konuşmacısıdır. 2017 yılında Kanada İnsan Hakları Komisyonu tarafından Kanada’da öne çıkan beş değişiklik yapandan biri olarak kabul edildi. Ülke çapında mesleki gelişim hizmetleri sunar ve okullara duygusal sağlık danışmanlığı sağlar. Onu çevrimiçi olarak şurada bulun: hannahbeach.ca.

Tamara Neufeld Strijack yeni çıkan, Öğrencilerimizi Geri Kazanmak: Çocuklar Neden Her Zamankinden Daha Kaygılı, Saldırgan ve Kapatıldı – Ve Bu Konuda Ne Yapabiliriz adlı kitabın ortak yazarıdır. Ebeveynlere, öğretmenlere yardımcı olmak için kurslar ve atölyeler geliştirdiği ve sunduğu Neufeld Enstitüsü’nün akademik dekanıdır ve dünyanın dört bir yanındaki profesyonellerin gelişim bilimi yoluyla çocukları anlamlandırmalarına yardımcı olur. Tamara, hem eğitim hem de danışmanlık fakültelerinde ders verdiği çeşitli üniversitelerde kayıtlı bir klinik danışman ve eğitimci olarak çalışıyor. Tamara’yı çevrimiçi olarak şurada bulun: tamarastrijack.ca.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Korunmaktadır