Çıkmış Sorular

Öğretmenler İçin En İyi Biçimlendirici Değerlendirme Araçlarından 18’i [Updated]

Öğretmenler İçin En İyi Biçimlendirici Değerlendirme Araçları;  Dijital Çıkış Fişleri Oluşturun

katkıda bulunan Ryan Schaaf, Yardımcı Doçent, Maryland Üniversitesi’nden Notre Dame

Anlıyorlar mı?

Bir öğretim dersi bittikten sonra, eğitimciler onlara bakan öğrencilerle dolu bir sınıfla baş başa kalır. Öğrencilerim dersi aldı mı? Hala emin olmadıkları herhangi bir fikir, kavram veya beceri var mı? Öğrencilerimin ders ve içeriği hakkında herhangi bir yanılgısı var mı? Yarın herhangi bir şeyi gözden geçirmem gerekiyor mu?

Bunlar, zil çaldıktan sonra düşünmeye devam eden eğitimcilerin düşünmeye bıraktıkları sorulardan sadece birkaçıdır. Gerçekte, eğitimcilerin kendilerine sorduğu bu yansıtıcı soruların çoğu, çıkış bileti kullanırlarsa ele alınabilir. Çıkış biletleri basit, hızlı ve çoğu zaman anlayışlı biçimlendirici değerlendirme dersin sonuna yakın kullanılan yöntem. Öğrencilerin birkaç soruyu yanıtlamasını veya öğrenme sürecinde keşfedilen belirli görevleri yerine getirmesini gerektiren basit bir görevdir.

Çıkış biletinin biçimi değişir. Eğitimciler çeşitli soru / aktivite türlerini kullanabilir. Çoktan seçmeli, doğru veya yanlış, kısa yazılı yanıt, eşleştirme, cloze (boşluğu doldurun) ve bunlardan birkaçını belirtmek için anketler veya anketler vardır. Sınıf uygulaması açısından çıkış biletleri kısa, öz olmalı ve öğrencilerin ilgisini çekmek ders sırasında keşfedilen becerilerin, kavramların ve deneyimlerin gözden geçirilmesi. Ayrıca öğrenmeye bir sonraki sınıfa devam etmek için idealdir – birçok eğitimci, öğrencilerin önceki bilgilerini etkinleştirmek için önceki dersten çıkış biletleriyle başlar.

Dijital öğrenme çağında, çıkış biletleri artık öğrenciler sınıflarını terk ederken eğitimciler tarafından toplanan küçük kağıt parçaları ile sınırlı değil (bu yöntem hala iyi olsa da). Bu değerli performans verilerini öğrencilerinden toplamak için eğitimcilerin emrinde çok sayıda dijital araç var.

Burada öğretmenler için en iyi 18 biçimlendirici değerlendirme aracı verilmiştir: verileri toplamak, kavrayışların anlık görüntülerini almak, dijital çıkış fişleri oluşturmak ve daha fazlası.

Dijital Çıkış Fişleri? Öğretmenler İçin En İyi Biçimlendirici Değerlendirme Araçlarından 18’i

1. Döngü

Gibi dijital çıkış bileti araçlarını kullanma Döngü öğrencilerin ders içeriğini anlayıp anlamadıklarını kontrol etmenin kolay bir yolu olabilir ve aynı zamanda öğrenci yansımasını teşvik eder (ve teşvik eder).

2. Google Formlar

Eğitimciler, çeşitli soru türlerine sahip çıkış biletleri ayarlayabilir ve e-posta veya paylaşılabilir bağlantı yoluyla katılım istekleri gönderebilirler. Son güncellemeler artık soruların resimler ve YouTube bağlantıları içermesine izin veriyor. Tüm katılımcıların yanıtları tek bir elektronik tabloyu dolduracaktır. Eğitimciler her bir çıkış biletini aynı belge üzerinde inceleyebilecekler.

3. Sosyal

Socrative, eğitimcilerin öğrencilerini tabletler, dizüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlarda (BYOD ortamları için ideal) eğitim etkinlikleriyle değerlendirmelerine olanak tanır. Eğitimciler ve öğrenciler, gerçek zamanlı sorgulamanın kullanımıyla, yaklaşan öğrenim hakkında kararlar vermek için verileri görselleştirebilirler.

4. El işaretleri

Tamam, bu dijital bir araç değil, ancak sınıfın hızlı bir şekilde ‘ısısını ölçmek’ için el sinyallerini kullanmak muhtemelen zaten çoğu öğretmenin araç setinde bulunuyor. Temel bir ‘beğenirseniz beğenirsiniz, oranın yarısında yanlara doğru olur ve kaybolursanız beğenmezseniz’ öğretmenler için anlık ‘biçimlendirici değerlendirme verileri’ sağlar. Elbette, bu öz değerlendirmedir, yani kendi kendini değerlendirme yeteneklerine bağlısınız demektir, ancak bu da zamanla geliştirilebilecek bir beceridir.

5. Plickers

Plicker kartlarını kullanırken öğrenciler öğretmenlerinin sorularına cevap verebilirler. Eğitimci, öğrenci yanıtlarını yakalamak için bir akıllı telefon veya tablet kullanabilir ve uygulama verileri toplayıp raporlayabilir.

6. Flipgrid

Öğrencilerden kısa özetler oluşturmalarını isteyerek (3-2-1) (hatırladığım 3 şey, sahip olduğum 2 soru ve ilginç bulduğum 1 şey vb.) Video yönlendirmeleri aracılığıyla öğrencileri değerlendirmek istiyorsanız, Flipgrid kolay bir yoldur video oluşturmak ve paylaşmak, aynı zamanda görünürlük ve gizliliği kontrol etmek.

İşte biraz daha Flipgrid’i sınıfta kullanma fikirleri.

7. IXL

Hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz IXL nasıl kullanılır burada ama kısacası, içeriğe dayalı uyarlanabilir bir öğrenme platformudur – yani içerik ve dersler orada ve bir öğretmen olarak, söz konusu içeriği anlamalarını değerlendirmek için yalnızca içeriği atarsınız (veya öğrencilerin kendi kendilerine seçmelerini sağlarsınız).

8. Kahoot

Kazanmak için oyuna dayalı biçimlendirici değerlendirme?

9. Google Classroom

Gerçek zamanlı olarak veri almanın en hızlı yolu olmasa da (kullanılan öğretim ve öğrenim modeline bağlı olarak), Google Classroom kesinlikle popülerdir ve eğer onu kullanırsanız, soruları, verileri ve sınıf listeleri bir yer öğretmen olarak hayatı sizin için kesinlikle kolaylaştırır.

10. VoiceThread

VoiceThread, eğitimcilerin ve öğrencilerin çeşitli yöntemler kullanarak belgeler, sunumlar, görüntüler, ses dosyaları ve videolar üzerinde tartışmalarına olanak tanır. Öğrenciler, medya merkezli bir değerlendirme deneyimi için sesli, yazılı veya görüntülü yanıtlar ekleyebilir.

11. Kürek

Lino’ya benzer şekilde Padlet, öğrencilerin notları, multimedya dosyalarını, köprüleri ve belgeleri üzerine gönderebilecekleri çevrimiçi bir paylaşılan alandır. Eğitimciler ayrıca öğrenci güvenliğini sağlamak için gizlilik ayarlarını düzenleyebilir.

Elbette, bağlantılı eğitimcilerin burada listelenmeyen öğrencilere bir çıkış bileti yönetmek için kullanabilecekleri yüzlerce ek dijital araç veya strateji vardır. Lütfen sınıf çıkış biletleriniz için kullandığınız bazı dijital araçlara bir yorum ekleyin.

12. Mentimetre

Mentimetre, siz öğretirken gerçek zamanlı öğrenci anketleri ile etkileşimli sunumların kullanımına izin verir. Ücretsiz bir hesap katmanına sahip olmalarına rağmen, sunum başına yalnızca iki soruyla sınırlıdır. Ancak, ‘Education Basic’ planları yalnızca 6.99 $ / ay ve Education Pro 14.99 $ ‘dır. Daha fazla ayrıntıyı yukarıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

13. Nokta Fırtınası

Geliştiricilere göre Dotstorming, “gerçek zamanlı grup beyin fırtınası ve karar verme alanıdır.”

14. EdPuzzle

Geliştirici Açıklaması: “Bir video seçin, ona sihirli bir dokunuş katın ve öğrencilerinizin kavrayışını izleyin.”

15. Twitter

Daha büyük öğrenciler için ideal olan eğitimciler, öğrencilerden bugünün dersinin 280 karakterlik bir özetini göndermelerini isteyebilir ve ders resmi olarak sona erdikten sonra tartışmanın gerçekleşmesine izin verebilir. Yanıtı, daha sonra aranabilmesi için kendi kişiselleştirilmiş etiketinizi kullanarak sabitleyebilirsiniz. Açıkçası, buradaki dezavantaj, öğrencilerin mahremiyetiyle ilgili endişeleridir – twitterda olduklarından bahsetmiyorum (tüm doğal dikkat dağıtıcılarla birlikte). Twitter’ı biçimlendirici değerlendirme için kullanmak, oldukça niş bir durum gerektirir.

16. GoFormative

Kendi içeriğiniz yoksa, 1000’lerce önceden hazırlanmış formattan oluşan halk kütüphanemizden bir biçimlendirici alın. Öğrencileriniz için doğru hale getirmek üzere soru ayrıntılarını düzenlemekten çekinmeyin. Öğrencilerinize atamak istediğiniz bir şey olduğunda, yalnızca bir tıklama yeterlidir. Ardından, öğrencilerinizin katılmaları için oturum açma bilgilerini, bir bağlantıyı veya misafir kodunu paylaşın ve eğlence başlasın.

17. Armut Güverte

Bu popüler öğretim aracının diğer avantajları arasında, Google veya Microsoft tabanlı dijital öğretim araçları dahil olmak üzere diğer araçlarla entegrasyonlar yer alır.

18. Her Yerde Anket Yapın

Bonus: Kalabalık Sinyali

Dijital Çıkış Fişleri? Öğretmenler İçin En İyi Biçimlendirici Değerlendirme Araçlarından 18’i

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Korunmaktadır