Çıkmış Sorular

Öğrenciler İçin 11 Sosyal Medya Güvenliği İpuçları

Görsel atıf flickr kullanıcısı Tulane Public Relations CC lisansı altında

Öğrenciler İçin 11 Sosyal Medya Güvenliği İpuçları

katkıda bulunan Katheryn Griffiths

Bağlantının günümüzde hızla yaşam biçimi haline gelmesiyle birlikte, sosyal medya arkadaşlar, aile, koçlar ve daha fazlasıyla bağlantı kurmak ve onlarla iletişimde kalmak için bir tür standart olarak ortaya çıktı.

Aynısı öğrenciler için de geçerli – dijital ve sosyal medyanın hakim olduğu bir ekosistemde büyüyen dijital yerliler için bile bilinmesi gereken çok şey var. Facebook ve Instagram gibi platformlar, hayatınızın parçalarını paylaşmanıza olanak tanır, LinkedIn daha çok profesyonel bağlantılarla ilgilidir. Twitter, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi paylaşmanıza ve başkalarının söyleyeceklerini bilmenize olanak tanır. Genel olarak, sosyal medya etkileşimleri insanlar arasında iki yönlü iletişimi teşvik eder ve hatta arkadaşlıklar kurmak, iş başvurusu yapmak ve daha fazlası için popüler kanallar olarak hizmet eder. Aynı zamanda bu platformları kullanırken güvenlik ve gizlilik konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Sosyal medya etkileşimleri yüzeyde zararsız görünse de, özel hayatınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşsanız bile, takipçilere, bilgisayar korsanlarına ve kimlik hırsızlarına istemeden maruz kalma ihtimali vardır. Açıkçası, çevrimiçi risklerinizi azaltmak için doğru güvenlik önlemlerini almak mantıklıdır. Sosyal medya güvenliğini düşünürken, bunun yalnızca çevrimiçi ortamda yanlış kişilerden kaçınmanın çok ötesine geçtiğini unutmayın. Arkadaşlarınız, öğretmenleriniz, koçlarınız ve profesyonel derneklerinizle kişisel sınırları aşma konusunda da dikkatli olmanız gerekir.

Bu nedenle, kişisel ve profesyonel olarak ağ kurarken neyin paylaşılacağını, ne kadar paylaşılacağını ve kiminle paylaşılacağını anlamak kritik hale gelir. İşte sosyal medya güvenliği söz konusu olduğunda tam olarak ele aldığınız bazı temel kurallar.

Kural 1: Bağlantılarınızı doğrulayın

Paylaştığınız bilgilerle dikkatli bir şekilde pratik yapmayı düşünmeden önce bile, bağlantı kurduğunuz kişiler hakkında dikkatli olmanız gerekir. Ailenin, arkadaşların ve tanıdıkların dışında, ağını genişletmek adına tanımadığın insanlarla da bağlantı kurmak isteyebilirsin. Ancak diğer her bağlantı gerçek olmayabilir; insanlar bugünlerde yanlış hesaplar yapıyorlar. Bilinmeyen veya bir tanıdıklara ait olduğunu iddia eden bir hesabın gerçekliği konusunda ikna olmadıysanız, onları doğrulamanız önemlidir.

Kullanıcılar, kendilerini başkası gibi göstermek veya bahaneleri üzerine yanlış beyanda bulunmak için genellikle bu tür hesaplar kurarlar. Niyet, gerçek kişiyi utandırmak, hatta onlar için yasal veya kişisel sorunlar yaratmaktır. Ayrıca, kötü amaçlı sitelere bağlantılar göndermek veya çevrimiçi dolandırıcılık yapmak için sahte hesaplar oluşturulabilir. Sahte olanları tespit edip onlardan kurtulabilmeniz için bağlantılarınıza periyodik olarak bakmak önemlidir. Bu tür tehlikeli hesapları gizleme eğiliminde olan uzun bir takipçi listeniz varsa, bu daha önemli hale gelir.

Kural 2: Sosyal yaşamınızı özelleştirin

Bağlantılarınıza dikkat etmek önemli olsa da sosyal hayatınızı özelleştirmenin değerini göz ardı edemezsiniz. Neyse ki, sosyal medya uygulamaları, kişisel profilinizi özel olarak değiştirmenize izin veren etkili gizlilik ayarlarına sahiptir. Bunu yaparak, yalnızca arkadaşlarınızın veya takipçilerinizin yayınlarınızı görebileceğinden veya onlarla etkileşimde bulunabileceğinden emin olabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, ağdaki hesaplarınız için bekçi olabilir ve herhangi bir yetkisiz erişimi önleyebilirsiniz.

Gizlilik izinleri farklı platformlar için farklılık gösterir, ancak güvenlik söz konusu olduğunda sizi makul bir şekilde kapsarlar. Bazıları size izin veren belirli seçeneklerle gelir gönderileri seçerek paylaşın arkadaşlarınız ve takipçilerinizle de. Bir platformu kullanmaya başlamadan önce, bu gizlilik ayarlarını gözden geçirin ve kurun. Ayrıca, bağlantılarınızdaki herkesin görmesini istemiyorsanız, tek tek gönderilerin gizliliği üzerinde nasıl çalışabileceğinizi anlayın.

Kural 3: Paylaştıklarınız konusunda dikkatli olun ve herhangi bir gönderiyi kalıcı olarak değerlendirin

İster kişisel ister profesyonel bir sosyal medya ağı kullanıyor olun, bilgi paylaşırken dikkatli olmak anahtardır. Bu web siteleri size bilgilerinizi bağlantılarla paylaşma seçeneği sunar, ancak neyi açıklayacağınız konusunda mantıklı olmanız gerekir. Örneğin doğum tarihinizi, ev adresinizi veya telefon numaranızı paylaşmak fiziksel veya çevrimiçi bir güvenlik riski oluşturabileceğinden harika bir fikir değildir.

Ayrıca, kredi kartı numaraları, banka bilgileri veya şifreler gibi finansal bilgileriniz konusunda son derece dikkatli olmanız gerekir. Bu bilgiler yanlış kişilerin eline geçerse, para kaybedebilir ve hatta banka hesaplarınızı tehlikeye atabilirsiniz. Küçük kişisel ve finansal ayrıntılar bile sizi kimlik hırsızlığı ve takip gibi suçların kurbanı haline getirebilir.

Ayrıca, “silinebilir” iken paylaştığınız her şeyin başka bir yerde görünebileceğini unutmayın. İnternette, ne kadar dikkatli olursanız olun gerçekten kaybolan çok az şey var. Ailenizin görmesini istemiyorsanız, anonim bir hesap kullanarak bile sosyal medyada paylaşmayın.

Kural 4: Özellikle gönderi ve resimlere dikkat edin

Söylemeye gerek yok, sosyal ağ söz konusu olduğunda kişisel ve finansal detaylarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak, özellikle kişisel olarak tanımadığınız kişileri içeren büyük bir takipçiniz varsa, gönderiler ve resimler konusunda da aynı derecede dikkatli olmalısınız. Pek çok taklitçi ve kötü niyetli insan var, bu da mahremiyetin değerini anlamayı hayati hale getiriyor.

Beladan uzak durmak istiyorsanız, kamuya mal olmuş bir figür veya topluluğa karşı güçlü fikirler ve aşağılayıcı açıklamalar yayınlamaktan kaçının. Selfie seviyorsanız, herkese açık olarak paylaşacak kadar iyi resimlere bağlı kalın. Biraz iyi kontrol edebilirsin özçekimler için başlıklar 2020 resimlere bir hikaye anlatımı çekiciliği eklemek için. Ancak sosyal medyada herhangi bir şey yayınlamadan önce iki kez düşünün, çünkü yanlış nedenlerle dikkat çekmek istemezsiniz.

Kural 5: Sosyal ağlarda aşırı arkadaşlıktan kaçının

Sosyal medyada etkileyici sayıda arkadaşınız veya takipçiniz olmasını isteyebilirsiniz, ancak uzun vadede bu iyi bir şey olmayabilir. Arkadaş listesinde çok sayıda sahte hesapla karşılaşabilir ve hatta bilgisayar korsanlığı veya takip gibi yanlış niyetlerle başkalarıyla arkadaş olan bazı insanlara sahip olabilirsiniz. Zaman çizelgenize spam ekleyerek sorunlara neden olan başkaları da var.

Kural olarak, tanıdığınız veya en azından arkadaşlarınızla arkadaş olan kişilerle bağlantı kurmaya öncelik verin. Onları yüzlerce veya binlerce takip eden başkalarıyla rekabet etmek için arkadaş listenize sadece insanları eklemeyin. Arkadaşlarınızı sınırlandırmak, bilgileri daha güvenli bir şekilde ve haksızlığa uğrama endişesi olmadan paylaşmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden sosyal medyada güvende kalmak için daha azı daha çok kuralına bağlı kalmalısınız!

Kural 6: Konumunuzu yayınlamaktan kaçının

Kullanıcıların sıklıkla yaptığı bir başka hata da gerçek hayatta güvenliğinizi tehlikeye atabileceği için konumlarını sanal olarak yayınlamaktır. Denizaşırı bir tatile çıktığın veya şehirdeki en sıcak yeni pub’a baktığın için övünmek iyi gelebilir, ama sonunda bilinmeyen insanlara evde kimsenin olmadığını söylüyorsun. Benzer şekilde, dolandırıcılar ve yırtıcılar turistlerin check-in noktalarında ve popüler mekanlarda kolay hedefler arıyor.

Dahası, konumunuzu ve canlı resimlerinizi yayınlamanın dezavantajları, açık risklerin ötesine geçer. Arkadaşlarınızın iki ve ikiyi bir araya getirip onlarla takılmama bahanelerini görme şansı vardır. Belki patronunuz ve iş arkadaşlarınız, Cuma günü tatil köyüne hafta sonu fotoğraflarınızı gönderdiğinizde hasta olmadığınızı anlarlardı.

Kural 7: Kendi hesabınıza göz atın

Bağlantılarınız ve gönderilerinizi beğenen veya yorumlayan kişiler konusunda dikkatli olmanız gerekirken, hesabınızı da izlemeniz gerekir. Kendi hesabınızın güvenliğini üçüncü şahıs bakış açısıyla arayarak değerlendirmek kolaydır. Bunu yaparak, başkalarının hesabınızda ne gördüğünü görebileceksiniz. Açıkçası, halkla ne paylaştığınız ve bunun çok fazla olup olmadığı konusunda net bir fikir edineceksiniz.

Kendi hesabınızı kontrol etmenin bir başka yararı da, adınıza kurulmuş yanlış hesaplar olup olmadığını tespit edebilmenizdir. Bu basit çünkü profilinizi sosyal medyada ismiyle aradığınızda ortaya çıkacaklar. Bu nedenle, hesabınıza periyodik bir bakış, ikili bir fayda sağlar. Sosyal olarak paylaştığınız bilgileri gözden geçirebilir ve ayrıca birinin sizin adınıza sahte hesap çalıştırıp çalıştırmadığını görebilirsiniz.

Kural 8: Dostça olmayan bağlantıları engelleyin

Sosyal medya, tanıdığınız insanlarla etkileşim kurmak ve kişisel ve profesyonel bağlantılar kurmak için harika bir platform olsa da, güvenilirliklerinden gerçekten emin olamazsınız. Dostça olmayan bağlantılara birden fazla kez rastlama ihtimaliniz vardır. Neyse ki, kendinizi sosyal medyada tacizden, tacizden veya istenmeyen kişilerden koruma seçeneğiniz var.

Bir sosyal ağa katıldığınızda, etkileşimde bulunmak istemediğiniz bir üyeyi engellemeniz gerekirse diye engelleme seçeneğini işaretlediğinizden emin olun. Bir bağlantıyı engellediğinizde, hesabınıza erişemeyeceklerinden veya sizinle tekrar iletişime geçemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Bu kesinlikle güvende kalmanın iyi bir yoludur.

Kural 9: Hesaplarınızı güçlü bir parola ile koruyun

Göz ardı etmeyi göze alamayacağınız bir başka sosyal ağ güvenlik kuralı, hesaplarınızın korunmasıdır. Sosyal ağ hesaplarının güvenliği, bilgisayarınız veya diğer herhangi bir çevrimiçi hesap için olduğu kadar önemlidir. Öncelikle, bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesini ve üzerinden spam veya kötü amaçlı içerik göndermesini engelleyebilecek güçlü bir şifreye ihtiyacınız var.

Size ihtiyacınız olan tüm korumayı verebilecek bazı basit şifre oluşturma kuralları vardır. Sekizden az karakter içermeyen ve içinde rakamlar, harfler ve özel karakterler içeren bir şifre seçin. Adınızı, doğum tarihinizi veya diğer genel verileri parola olarak kullanmak gibi yaygın uygulamalardan uzak durun. Ayrıca, birkaç ayda bir değiştirmek, hesabınızı önemli ölçüde güvende tutar.

Kural 10: İşletme hesaplarınız konusunda ekstra dikkatli olun

Evet, bazen öğrencilerin özellikle dijital medya, oyun oynatma vb. Kullanan işletmeleri vardır. Bir iş sosyal medya hesabının güvenliği, kişisel hesaplarınızdan bile daha önemlidir. Ticari hesapların halka açık olması amaçlanmıştır çünkü mevcut ve olası müşterilerle bağlantı kurmak ve onlarla iletişim halinde kalmak istiyorsunuz. Ancak, iş hesaplarını yönetirken tuhaf mesajlara, garip adlara ve yinelenen hesaplardan gelen tekrar eden arkadaşlık isteklerine karşı dikkatli olmalısınız.

Ek olarak, sosyal medyada iş yaptığınız insanlar hakkında da dikkatli olmanız gerekir. Bu ağlarda bilgi ve gönderi paylaşımı için ekstra dikkat gerekir. Çevrimiçi olarak harika bir iş fırsatı hakkında bir mesaj alma şansınız vardır, ancak bu aynı zamanda bir aldatmaca da olabilir. Bu nedenle, bağlantılarınızı dikkatlice doğrulayın ve yalnızca güvenilirliklerinden eminseniz tüm tekliflere devam edin.

Kural 11: Profesyonel ağ kurma kurallarına uyun

LinkedIn gibi profesyonel ağları kullanmak söz konusu olduğunda dikkatlice uymanız gereken bazı temel kurallar vardır. Hesabınızda paylaştığınız resimler, gönderiler ve kişisel ve profesyonel ayrıntılar söz konusu olduğunda işleri profesyonel tutun. İdeal olarak, kişisel olarak yaptıklarınızdan ziyade profesyonel becerilerinize, başarılarınıza ve hedeflerinize bir bakış olmalıdır. Aynı kurallar bağlantılar ve etkileşimler için de geçerlidir.

Çoğu zaman, insanlar sosyal paylaşım sitelerindeki etkinlikleri nedeniyle işlerini kaybederler. İşvereninizin muhtemelen sosyal medyada resmi şeyleri paylaşmakla ilgili bazı politikaları olacaktır ve bunları sıkı takip etmeniz gerekir. Buradaki fikir, işletmelerinin fikri mülkiyetini, gizli verilerini ve itibarını korumaktır. Bu yüzden sosyal medyayı kullanırken kesinlikle şirketinizin kurallarına ve yönergelerine uymalısınız.

Sosyal medyada güvenlik, çevrimdışı güvenlik kadar iyidir, bu da her iki cephede de dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Kişisel veya profesyonel ayrıntılarınız veya günlük yaşamda ne yaptığınız fark etmeksizin çevrimiçi paylaştığınız her şeyin farkında olun. Hayatınızın parçalarını paylaşma hakkı tamamen size ait olsa da, yanlış kalabalığa, özellikle de yalnızca çevrimiçi bağlantı kurduğunuz kişilere yanlış şeyler göndermenin bilincinde olun.

Her bir etkileşime dikkat edin çünkü şüpheli bir yabancıyla ilgilenmek, özel bilgileri bir bilgisayar korsanıyla paylaşmak veya işvereninizle başınız belaya girmek istemezsiniz. Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarmanın bir zararı olmasa da, güvenliği en büyük önceliğiniz yapmak için fazladan yol kat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Korunmaktadır