Çıkmış Sorular

İnovasyon Odaklı Kanıt ile Kanıta Dayalı İnovasyon Arasındaki Fark

Eski – ‘inovasyona dayalı kanıt’ – sonuçlara ulaşmada oldukça üretkendir, ancak elbette bu sonuçların hedeflerinizi etkili bir şekilde temsil ettiğine dikkat edilmelidir. İkincisi – ‘kanıta dayalı yenilik’ neredeyse tanımı gereği temel yeniliği dışlar çünkü bu yalnızca geçmiş kanıtların işe yarayacağını söylediği şeyleri inşa etmek anlamına gelir.

Önemli ölçüde yeni bir şey inşa ettiğinizde, bu sadece geçmişten gelen kanıtları öngörülebilir bir şekilde resmi olarak bir araya getirmek değildir. Bir veya birkaç adım atmak gerekiyor. Farklı bilgiler. Yeni bir bakış açısı. Genellikle pratikte bunlar gözlem, deneyim ve hala insan tarzı zeka gibi görünen şeylerin bir karışımından meydana gelecektir. Ancak nereden gelirse gelsin, doğrudan ‘kanıta dayalı’ değildir.

1960’ların ünlü Caltech derslerinden birinde bilimsel sürecin nasıl işlediğini güzelce açıklayan merhum fizikçi (ve erkek kardeşimin arkadaşı) Richard Feynman’a kesinlikle katılıyorum. Özetleyebilirim: Tahmin edin, bir teori oluşturun, Test edin ve teori ile karşılaştırın. (Bu dersin filmi var – ilk dakikaya bakın!)

Teknoloji söz konusu olduğunda, ‘teori’ üründür, ilaçta ilaçtır ve eğitimde (çoğunlukla) müfredattır.

‘Kanıta dayalı inovasyon’ büyük inovasyonu boğuyor – tahminde bulunmayı ortadan kaldırıyor – yine de “kanıta dayalı eğitimin” çoğunun acı verici derecede az “inovasyona dayalı kanıt” uygulanarak bahsettiğine kesinlikle inanıyorum.

Bilgisayar Tabanlı Matematik’te bununla defalarca karşılaştım. Bana “İşe yaradığına dair kanıtınız var mı?” Diye sordum. Bazen cevap veriyorum, “Bugünün geleneksel matematik eğitiminin işe yaradığına dair kanıtınız nerede? Rastgele kontrol denemeleri yaptınız mı? “

Müfredat oluşturabildiğimiz, gelişimlerini finanse edebildiğimiz ve farklı ülkelerde projeler kurabildiğimiz kadar çabuk kanıt toplamaya başlıyoruz. Bunu yavaşlatan bir şey de, gerekli sonuçları doğru bir şekilde yansıtan öğrenci değerlendirmelerine sahip olma ihtiyacıdır: Bu sadece sınav sonuçlarını önce ve sonra karşılaştırmak değildir, açık uçlu bilgisayar tabanlı matematik değerlendirmelerine de ihtiyaç vardır.

‘Kanıta dayalı inovasyon’ kalabalığıyla ilgili bir sorun, tamamen yeni bir şey inşa etmenin ne kadar zor olduğu hakkında çoğu zaman hiçbir fikrinin olmamasıdır. Mikro inovasyonlar yapabileceğinizi, sonra test edebileceğinizi, ardından mikro inovasyon yapabileceğinizi ve sonra test edebileceğinizi düşünüyorlar.

Aslında, şu ana kadar CBM dahil olduğum en zor yenilik. Elle hesaplamayı varsaymanıza gerek kalmadığında matematik müfredatının her yönünün ne kadar farklı hale gelmesi benim için şaşırtıcıydı. Aynı derecede şaşırtıcı olan, herkesin bu farklılıkları ortaya çıkarmak için kendi anlayışını derinlemesine araştırması gerektiği, özellikle de dahil olanlar matematiği geleneksel olarak öğrendikleri için.

Şimdi yeni bir matematik müfredatı için zamanın gelip gelmediğini sorabilirsiniz. Gerçekten risk alabilir miyiz? Tahminlere göre, matematik eğitiminin gerçek dünyadaki matematikle aynı konu olması gerektiği (yani, mekanik hesaplama kullanarak) ve mevcut elle hesaplama vekilinin olmaması gerektiği fikri son derece sağlam bir fikirdir. Gerçek dünya ile sıçramama riski çok önemli bir tehlike oluşturmaktadır.

CBM’yi dünya çapında geliştirme ve test etme cesaretine sahip olalım, gerçekten de daha önce herhangi bir matematik müfredatının test edildiğinden daha kapsamlı.

Conrad Wolfram hakkında

Fizikçi, matematikçi ve teknoloji uzmanı Conrad Wolfram, Wolfram şirketler grubunun stratejik yöneticisi ve Avrupalı ​​kurucu ortağı / CEO’sudur. “Hesaplamanın Bilgi ile Buluştuğu” ve “Matematik Şirketi” olarak tanımlanan Wolfram Grubu, Mathematica yazılımı, Wolfram | Alpha bilgi motoru ( Apple’ın Siri’si), Hesaplanabilir Belge Biçimi (CDF) standardı ve Wolfram Dili için bilgi yanıtlarını güçlendiriyor. Özel bilgi işlem bulut kurulumları da dahil olmak üzere tüm Wolfram teknolojisi artık buluta hibritleniyor. Wolfram artık modern veri analitiğinde önemli bir organizasyon olarak kurulmuş olup, tıptan finansa ve hükümete sektörlerin geleneksel çözümlerin çok ötesinde verilerden karar almayı en üst düzeye çıkarmasını sağlamak için geniş tabanlı teknolojiyi ve danışmanlık çözümlerini benzersiz bir şekilde kapsar. Conrad aynı zamanda matematik eğitiminde bilgisayar tabanlı olacak köklü bir değişikliğin önde gelen savunucularından biridir ve değişimin uygulanmasını sağlamak için bilgisayar tabanlı bilgisayar tabanlı math.org’u (CBM) kurmuştur. Hareket şu anda STEM müfredatının yeniden yapılandırılmasında Estonya, İsveç ve Afrika’daki erken projelerle dünya çapında bir güç. Conrad, İngiltere’deki Eton Koleji ve Cambridge Üniversitesi’nde eğitim gördü ve burada doğa bilimleri ve matematik alanlarında dereceler aldı. ‘

Kanıta Dayalı İnovasyon Problemi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Korunmaktadır