Çıkmış Sorular

Halk Eğitiminde Küresel Öğrenmenin Zorluğu

pguedes-c

tarafından Terry Heick

Küreselleşme.

Kesinlikle ilgi çekici bir konu değil.

Bu hızlı önizlemeyi okuyan her insan için, muhtemelen 18 tane daha geçmişe göz gezdirdi, şu anda burada hayatta kalmaya çalışmakla meşgul. Bu mantıklı.

Dikkat çekse bile, genellikle retorik ve duygularla dolup taşıyor – coşku tonlarında tartışılıyor (bunu yapmalıyız – öğrenciler bunu hak ediyor!) ve gri stereotipler (Geçen hafta Peru’da bir sınıfla yakınlaştırdık – bu küresel değilse, ne olduğunu bilmiyorum).

Birçok resmi öğrenim kurumunda yaygın olan yüksek riskli test ortamlarında odak, standartlar ve standart ustalıktır. “Küreselleşme”, yalnızca YouTube’daki “Değişim Olur” videolarından birini izlerken veya sınıfta dürüstçe zamanın olduğu zorlu bir günden eve arabayla giderken hayal kurarken düşünülen mağrur bir tür “gökyüzünde pasta” fikridir. öğretmenlerin sadece öğrencilere sağlayabileceklerini hayal edebilecekleri eğitim türünü – yalnızlık içinde – derinlemesine düşünün.

Şimdi 21. yüzyılda on yıldan fazla bir süredir, eğitimin “küreselleşmesi” için muazzam bir baskı var. Bunun tam olarak ne anlama geldiği evrensel olarak kabul edilmemiştir.

Küreselleşme Öğrenmede Rol Oynar mı?

Eğitim için küreselleşme, anlamlı mikro yerleşimin doğal makro sonucudur.

Bir müfredatı küreselleştirmek (başlangıçta) göründüğü gibi değildir. Küreselleşmek için küçük adımlarla – kendinizle başlayın.

Şimdi 21. yüzyılda on yıldan fazla bir süredir, eğitimin “küreselleşmesi” için muazzam bir baskı var. Bunun tam olarak ne anlama geldiği evrensel olarak kabul edilmemiştir. Büyük dünya pazarlarında, iş dünyası on yıllar önce küreselleşti, daha çeşitli kitleler ve daha güçlü karlar peşinde iç pazarların ötesine genişledi.

Ve iş dünyasındaki büyük oyuncular, kültürü ve satın alma uygulamaları yerel pazarlardan farklı olan pazarlarda deneyler yapmaya ve kendi yollarını bulmaya devam ederken, eğitim ‘alanı’ bu durumu takip etmekte yavaş kaldı.

Eğitim ve ekonomik sistemler arasındaki ilişki bunu daha da garip hale getiriyor. Eğitimin bir amacı bir ‘işgücü’ hazırlamaksa, eğitim sistemi işgücüyle ne kadar paralel olursa, o kadar az ‘israf’ olabilir. Sanayileşme, ticarileşme, din ve teknoloji siyasi ve coğrafi sınırların ötesine uzanırken, eğitim garip bir şekilde geride kalıyor.

Buradaki en şaşırtıcı gerçek, yan yana koymanın sarsıcı gücü olabilir: eğitimdeki paydaşlar her yerde değişim için mücadele ediyor – yeni bir yönde anlamlı, sürekli hareket – ancak genel olarak eğitim içinde bilim, teknoloji dahil olmak üzere teğet alanlara kıyasla nispeten az ilerleme var. eğlence ve iş.

Eğitim için, bir yerlerde muhtemelen duygusallık ve bağlantısızlıktan kaynaklanan bir bağ vardır. Öğrenme süreci, topluluklardan kültürel olarak o kadar kopuk hale geldi ki, ailelerin artık kaliteli eğitimin neye benzediğinden emin olmadıkları için tasarlandı, bu da öğrenmeyi planlamak, ölçmek ve iyileştirmek için kendi kendine mücadele eden bir eğitim sistemine kör bir güvene neden oldu. aileler rollerinden emin olamadan bir kenara çekilir.

Bu belirsizlik göz önünde bulundurularak, aileler kaliteyi talep etmekte tereddüt ediyor çünkü ne istediklerinden tam olarak emin değiller. Ama belki de halk eğitiminin ataletinde bir tesadüf var. Herhangi bir vasat endüstri, girişim veya kuruluş kendisini dünyaya göstermeye çalışmalı mı? Yoksa böyle bir eylemde büyüme ve gelişme olabilir mi?

Ve en önemlisi, “küreselleşmek” ne anlama geliyor ve ne gerektiriyor?

Küresel Öğrenmeyi Tanımlamak

Küreselleşme, birçoğu şu anda yeterince gelişmemiş olan bin girişimin etkisinden daha az tekil bir girişimdir. Bir ‘küresel müfredat’ tanımlarken, yüzleşilmesi gereken bir konu perspektif meselesidir: Hepimiz aynı ‘küresel’ tanımına mı sahibiz ve ortak zeminde ‘müfredat’ kelimesini anlıyor muyuz?

Kısaca, bu bağlamda ‘küresel’in, farkındalığı, karşılıklı bağımlılığı ve uygulamasıyla gerçekten dünya çapında olan her şeyi tanımlayan bir kelime olduğunu kabul edelim. Hemen, böyle bir çabanın ölçeği, en iyi durumda, korkutucu ve en kötüsü, herhangi bir samimiyet derecesiyle imkansız görünmelidir. Jeolojik ve atmosferik olanın ötesinde, çok az şey “küresel” iken bütünlüğü gerçekten koruyabilir. Global, yalnızca iddialı ve kapsamlı değil, aynı zamanda gerçekten tanım gereği kapsayıcı. Işıkların kısmen açılmasından daha fazla şeyler “kısmen küresel” olamaz.

Öyleyse ‘küresel’ tamamen birbirine bağlı ve kapsayıcıysa, müfredat kısmı ne olacak? Bu parçanın amacı için şunu söyleyeceğiz Bir müfredat bilinçli olarak öğrenme içeriği ve deneyimleri için tasarlanmıştır. Az ya da çok planlanmış ve yazılı olabilir, bir tür müfredat haritasından ünitelere, derslere ve etkinliklere doğru geriye doğru oluşturulmuş olabilir veya her biri farklı bir müfredat tarzı olan ‘öğrenme yolları’ olarak çok daha açık olabilir. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, Ortak Çekirdek gibi öğrenme standartları müfredat değildir, daha çok kendi kendinize ait olanı oluşturabileceğiniz bileşenlerdir.

Öyleyse ‘küresel müfredat’ neyi gerektirir ve ima eder? Ve buradan oraya nasıl gideceğiz?

‘Küresel’ terimi, her zaman tehlikeli olan ticaret, pazarlama ve teknolojik çağrışımlara yönelir. İş liderlerinin, teknoloji mucitlerinin ve bilim adamlarının tutkusu, pratiğe mümkün olandan daha az saygı gösterir. Teoride heyecan verici olsa da, kaybedecek paradan veya hissedarlardan çok daha fazlasına sahip alanlar için bir uyarı görevi görmesi gereken bir kibir sergiliyor.

Yerel -> Global

Küreselleşme süreci, yalnızca gezegen birbirine bağlı aydınlatma yoluyla yerel.

Burada ‘yerel’, mevcut samimi bilgiden sadece belirsiz bir aşinalığa ve tamamen indirgemeciliğe kadar değişen bir yelpazede, bireyleri (‘benlikleri’), aileleri, mahalleleri, toplulukları ve benzerlerini dışarıya doğru atıfta bulunan ‘küresel’in tam tersidir. kategoriler, demografik bilgiler ve ‘politikalar’ şeklinde. Tam matematiğin klinik sonucu, miktar arttıkça ve kapsam genişledikçe, aşinalık giderek zorlaşmaktadır. Bu, insanlarla, geçmişlerle, miraslarla ve fikirlerle yakınlığı azaltır. Yakınlık azaldıkça anlayış da azalır. Benlik, marka, bağlantı ve gelir kaynakları ne olursa olsun, öncelikle tamamen yereldir, yani küresel değildir.

Ve bu durumda yerel, mahalleler ve şehirler anlamına gelmez, ama her şeyden önce daha da ilkeldir: belki de dikkati imge, yanılsama ve dış motivasyonla dağılmış bir dünyada kendini tanıma – kavrayış yerine keşfi ve bilgelik üzerinden görünürlüğü teşvik eden bir dünyada.

Bu durumda, gerçek anlamda küresel öğrenmenin ölçeğine yeni bir tür saygı duymak, küresel öğrenmeyi sorumlu bir şekilde sürdürmek için uygun düşünme türünün gerçekleştirilebilmesi için bir çıkarım olabilir.

Öne çıkan resim atıf flickr kullanıcısı irargerich, pguedes, dougclow

– Daha fazlasını şurada bulabilirsiniz: https://web.archive.org/web/20150703124822//culture/the-definition-of-global-learning/#sthash.OEjEOjVH.dpuf

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Korunmaktadır