Çıkmış Sorular

Dijital Dikkat Dağıtıcılarla Başa Çıkmak İçin 25 İpucu

Dijital Dikkat Dağınıklığını Azaltmak ve Odağınızı Geliştirmek İçin 25 İpucu

tarafından TeachTight Staff

21. yüzyıl hayatının en acımasız ironilerinden biri, teknolojinin bize çok zaman kazandırmasıdır, daha sonra geri dönüp söz konusu teknolojiyi kullanarak harcıyoruz.

Çoğumuz sürekli olarak iş arkadaşlarımızdan metinlere ve e-postalara, cezbedici Web başlıklarına kadar dikkat dağıtıcı unsurlar tarafından bombalanıyoruz. İyi haber şu ki Skynet henüz devralmadı; Hala makineleri kontrol edebilir ve konsantrasyonumuzu engellememek için onları manipüle edebiliriz.

Şimdilik.

1. Yanlış şeylere değer vermeyi bırakın

En son bilgiler, olaylar, mesajlar ve gelişmeler hakkında güncel kalmak, işinizin ve ilişkilerinizin kalitesinden daha az önemlidir. Bunu doğrudan kafanıza yerleştirin ve odaklanmanızı biraz daha kolaylaştırmak için başka çabalar gösterebilir.

2. Ormanı Kullan

Odaklanmayı her kaybettiğinizde bir bitkiyi öldürürsünüz. Az önce yaptığınız küçük filizi öldürmek ister misiniz? Tabii ki yok. (Uygulamayı bulabilirsin buraya.)

3. Üretkenliğinizi takip edin

Üç öğeden oluşan basit bir yapılacaklar listesi oluşturun ve bir öğeyi bitirmek tüm gün sürdüğünde kendinizi sorumlu tutun.

4. Telefonunuzu başka bir odada bırakın

Buradaki fayda açık olmalıdır. Belirli görevler için telefona ‘ihtiyacınız olsa’ bile, bunların bekleyip bekleyemeyeceğine veya telefonu gerektirmeyen başka bir şekilde yapılıp yapılamayacağına bakın.

5. Sınırları belirleyin

Çevrenizdeki diğer kişilerin ne zaman çalıştığınızı, okuduğunuzu veya yazdığınızı veya odaklanmanız gereken her şeyi bilmesini sağlayın. Hatta onları (özellikle çocukları) ‘sizi yalnız bıraktıkları için’ ödüllendirebilir ve dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmanıza ve odaklanmanıza izin verebilirsiniz.

6. Bir program ayarlayın

Bu da sınırların belirlenmesine yardımcı olabilir.

7. OneTab’ı kullanın

Çok fazla sekme, çok az odak. Üç sekme yararlı olsa da, 13 bir karmaşa yaratır. OneTab kullanın. (Bunu TeachThought’ta kapsamlı olarak kullanıyoruz.)

8. Aboneliği iptal edin

En yararlı haber bültenleri, beslemeler, metin uyarıları ve diğer ‘doğrudan size gönderilen’ bilgi ve bildirimlerin dışında tüm abonelikleri iptal edin.

9. Pratik yapın

Odaklanma bir kastır ve büyüyebilir veya körelebilir. Belirli bir süre odaklanmaya ne kadar alışırsanız, o kadar doğal hale gelecektir. Yaşasın nöroplastisite!

10. Meditasyon

Meditasyon odaklanmanın gelişmesine yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda beyninize bir mola vermek için ‘bırakmanıza’ yardımcı olabilir. Bitkin bir beyin sadece zayıf odaklanmaya yol açmakla kalmaz, aynı zamanda zayıf uykuya da yol açabilir.

11. E-postada etiketleri kullanın

Buradaki fikir, giderek daha az önemli iletileri otomatik olarak ayırmak için e-postaları gönderene, konu satırına vb. Göre düzenlemektir. Her zaman işe yaramayacaktır, ancak doğru bir şekilde kurulur, zamandan ve zihinsel enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

12. Odaklandığınız için kendinizi ödüllendirin

Öğrenme, geri bildirim döngüleri ile ilgilidir bu nedenle daha sağlıklı geri bildirim döngüleri oluşturun. Sağlıklı davranışlar için kendinizi ödüllendirin.

13. Arka plan gürültüsü kullanın

Kendi Terry Heick’imiz, kahverengi gürültü veya diğer “arka plan” sesleri olmadan zar zor çalışabilir. Hatta bir yazı için arka plan gürültüsü (Okumak için veya başka herhangi bir şey için yararlı olsa da, gerçekten).

14. Sesli aramayı ve ilgili komutları kullanın

Siri, Google Assistant, Alexa ve diğer benzer araçlar, telefonunuzu elinize almanız veya başka bir tarayıcı sekmesi açmanız gereken süreyi azaltabilir. Açıkçası, bunun odaklanmanızı ne kadar geliştirdiği, onu nasıl kullandığınıza bağlıdır.

15. Görünmez olun

Google ve Facebook, varsayılan olarak oturumunuzu kapatmadığınız sürece, hesabınızda oturum açtığınızda etkinleştirilen sohbet özelliklerine sahiptir. Dikkatiniz kolayca dağıldığı için, tam olarak onları nasıl ayarlamalarını isteyeceksiniz. İlk etapta Facebook’ta olmanız yeterince kötü; İhtiyacınız olan son şey, bir arkadaşınızla uzun bir sohbete dalmaktır.

16. Araçlarınızı basitleştirin

İhtiyaç duyduğunuzdan daha fazla özelliğe sahip bir yazılım kullanmayın. Örneğin, bir blog yazısı, kapak mektubu, dönem ödevi veya başka bir şey yazıyorsanız, o işi tam olarak yapmak için en basit aracı kullanın. Dikkatinizi dağıtacak şeyler sizin için sorun oluşturuyorsa, ‘özellikli’ araçların tavşan deliklerinden kaçının.

17. Cebi Kullan

Pocket uygulaması (eski adıyla Read It Later), daha fazla zamanınız olduğunda cihazlarınızdaki dikkat dağıtıcı makalelere ve videolara geri dönmenin harika bir yoludur. ‘Web’in DVR’si’ olarak adlandırılan bu, en popüler cihazların tümünde bağlantıları kaydetmenize olanak tanır.

18. Bildirimleri ayarlayın veya kapatın

Bir örnek? Windows PC’lerde, güncellemeleri anında yüklemeyi seçmek, paketin açılması, yüklenmesi ve yeniden başlatılması için boşa harcanan çok sayıda zaman için bir bilet olabilir. Bunun yerine, güncelleştirmeleri yalnızca bilgisayarınızı kapattığınızda yüklenecek şekilde kısıtlamak için burada listelenen adımları kullanın. Akıllı telefonunuz ve Android ve Apple Watch gibi giyilebilir cihazlar, dijital dikkat dağıtıcıların daha açık örnekleridir. Odağınızı geliştirmek için onları sessize alın.

19. Kendini tanı

En sevdiğiniz zaman öldürme web sitelerini biliyorsanız, kendinizi daha iyi izleyebileceksiniz. Kendinize yardım edemezseniz, belirli zamanlarda belirli siteleri kontrol etmenizi engelleyebilecek uygulamalar ve tarayıcı uzantıları bile vardır.

20. Gürültü önleyici kulaklıkları düşünün

Ofis politikasının ince yazılı olmayan kurallarına göre, kulaklıklar koşerdir, kulaklıklar değildir. Bir çift için 200 dolar harcamak fahiş görünebilir, ancak kovulduğunuzda çıkacağınız parayla karşılaştırıldığında, ofiste her zaman dikkatiniz dağıldığı için işinizi yapamıyorsunuz, bu düpedüz bir hırsızlık. 200 dolarınız yok mu? Çok daha uygun fiyatlı alternatifler var.

21. Ortamı dikkatlice seçin

Titreyen kısa mesajlarla uğraşmak için, PC World önerir ortamı, programınız için daha iyi çalışan bir şeye taşımak. Biri size mesaj atarsa, hemen yanıt vermek (ve kendinizi daha fazla dikkat dağıtıcı mesajlara açmak) yerine, bir sonraki molanızda onu geri arayın veya e-posta ile gönderin. Her iki durumda da diyaloğu uzatır ve size çalışmak için daha fazla zaman kazandırır.

22. Bir ekran kullanın (iki değil)

Örneğin, bir çift monitör kurulumuna sahip olmanın böyle bir üretkenlik artırıcı olduğu varsayılır, ancak en az bir zaman yönetimi uzmanı ikinci ekranı kaldırmayı önerir. Daha fazla ekran alanı, yalnızca daha fazla pencere ve program açmak için bir davettir. Sadece bir tanesine sahip olmak sizi odaklanmaya zorlar.

23. Beslemelerinizi birleştirin

Dikkat dağıtıcı şeylere teslim olduğunuzda, deneyimi düzene koymak en azından onlara harcadığınız zamanı azaltacaktır. Twitter güncellemelerini okumayı daha verimli hale getirmek için Tweetdeck’i kullanın ve hayatınızı ‘kişisel derginize’ dönüştürmek için Flipboard’u deneyin.

24. Molaları planlayın

Dikkatinizi dağıtma şansınız, ara vermeden uzadıkça artar. Time Out gibi bir uygulamayı kullanarak, her 90 dakikada bir kalkmak, bacaklarınızı esnetmek ve bir doz sosyal medya veya haber almak için ince hatırlatıcılar alacaksınız.

Zaman içinde odaklanma yeteneğinizi geliştirirken mecbur kalırsanız kısa aralıklarla çalışın.

25. Fişi tamamen çıkarın

Her şey başarısız olursa, Ethernet kablosunu kapatmak veya çıkarmak için Wi-Fi’nizdeki kaydırıcıyı çevirin, telefonunuzu kapatın, kapıyı kilitleyin ve pencereyi kapatın. Eğer öyleysen hala dikkatiniz dağılmışsa, dijital detoks ihtiyacınız olabilir.

Bu, onlinecollege.org’dan bir çapraz gönderi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Korunmaktadır